USD33,06
EURO36,03
JPY0,210200
RUB0,377900
GBP42,75
EURO/USD1,09
BIST11.136,07
GR. ALTIN2.550,21
BTC65.848,84
  1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Bir Veri İhlalinin Küresel Ortalama Maliyeti 2023’te 4.45 Milyon Dolara Ulaştı

Bir Veri İhlalinin Küresel Ortalama Maliyeti 2023’te 4.45 Milyon Dolara Ulaştı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Çalınan verileri kurtarma sürecinden yasal hizmet alma zorunluluğuna kadar uzanan bir siber saldırı, şirketleri ciddi maliyet ve itibar yükümlülükleriyle karşı karşıya bırakıyor. IBM raporuna göre, bir veri ihlalinin küresel ortalama maliyetinin 2023’te 4.45 milyon dolara ulaştığı biliniyor. Bu durum, şirket verilerini riske atan potansiyel fidye yazılımı saldırılarını durdurmak için güçlü önleyici tedbirlerin uygulanması ihtiyacını açığa çıkarıyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez işletmelerin verilerini etkili bir şekilde korumalarına yardımcı olacak 5 çözümü değerlendiriyor.

Şirketleri ciddi maliyet ve itibar sorumluluklarıyla karşı karşıya getiren siber saldırılar, etkili önleyici tedbirlerin uygulanması noktasındaki gerekliliği ortaya koyuyor. Bir veri ihlalinin küresel ortalama maliyetinin 2023’te 4.45 milyon dolara ulaştığını gösteren IBM raporu da bu tedbirlerin gerekliliğini destekler nitelikte. Kapsamlı ve etkili siber güvenlik korumasına yatırım yapmanın, kuruluşlara potansiyel olarak binlerce dolar tasarruf sağladığı ve pazarda kalıcı olmalarına yardımcı olduğu da bir gerçek. Bütünleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez işletmelerin verilerini etkili bir şekilde korumalarına yardımcı olacak 5 çözümü değerlendiriyor.

1. Periyodik olarak yedekleme yapın. Gizli veya hassas bilgilerin kopyalarını veya yedeklerini aldığınızdan ve bunları başka bir depolama sisteminde sakladığınızdan emin olun. Böylelikle zarar görmüş veya çalınmış bilgileri daha hızlı kurtarabilir ve bir saldırının etkisini ve maliyetini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

2. İnsan sermayesine yatırım yapın. Bir şirketi korumak için gereken teknik bilgiyle donatılmış bir siber güvenlik ekibine sahip olmak, tehditlere karşı savunmada büyük bir fark yaratabilir. Bir MSP ile anlaşarak bu hizmeti dışarıdan almak, şirket içinde uzman bir ekip oluşturacak kaynaklara sahip olmayan şirketler için faydalı bir seçenek olabilir.

3. VPN’i güncel tutun. Birçok işletme hibrit veya uzaktan çalışma modeli uyguladığından, VPN artık bir şirketin cihazlarını konumlarından bağımsız olarak tek bir özel ağda birleştirdiği için önemli bir araçtır. Kuruluşlarda VPN kullanımı giderek yaygınlaşırken, en son güncellemeleri ve yamaları uyguladığınızdan ve güvenlik düzenlemelerine uyduğunuzdan emin olmak, sisteminiz için başka bir koruma katmanı sağlar.

4. Hassas bilgilere erişimi kısıtlayın. Hassas verilere erişimi olan kullanıcı sayısı ne kadar fazlaysa, veri sızıntısı olasılığı da o kadar yüksektir. Şirketlerin riskleri azaltmak için dahili dosyalara erişim üzerinde kontrol sağlamalarını öneriyoruz. Erişimi, işlerini yapmak için belirli bilgilere ihtiyaç duyan kişilerle sınırlamak, bir kuruluşun dosyalarına erişimi kontrol etmenin ve yetkisiz erişimi önlemenin bir yoludur.

5. Uç nokta güvenliğini düzenli olarak gözden geçirin. Tehdit Laboratuvarı verilerine göre, uç nokta saldırıları 2023’ün üçüncü çeyreğinde %89 oranında arttı. Diğer nedenlerin yanı sıra, ekibin kötü alışkanlıkları veya eski yazılımların kullanımı, cihazları siber suçluların kurumların siber güvenliğine girmesi ve tehlikeye atması için bir geçit haline getiriyor. Uç nokta güvenliğinin etkili ve düzenli yönetimi, potansiyel siber risklere karşı korunmak için en gelişmiş teknolojinin uygulanması yoluyla işletmeler için bir öncelik olmalıdır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bursa'dan Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!