USD33,01
EURO35,98
JPY0,210000
RUB0,374100
GBP42,94
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.581,00
BTC63.390,21
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Sistem Global: “Stratejik İnovasyon Danışmanlığına İhtiyaç Duyan Şirketler Artıyor”

Sistem Global: “Stratejik İnovasyon Danışmanlığına İhtiyaç Duyan Şirketler Artıyor”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Şirketlere büyüme odaklı iş servisleri ve danışmanlığı sunan Sistem Global, Ar-Ge ve Patent alanındaki hizmetleriyle, yenilik ve katma değer odaklı yatırım yapan şirketlere rekabet avantajı sağlıyor. Sistem Global Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Grup Başkanı Erhan Küçüksüleymanoğlu, 16 Şubat İnovasyon Günü dolayısıyla Türkiye’de inovasyon ekosisteminin gelişimine yönelik açıklamalarda bulundu.

Teknoloji, mühendislik ve üretim şirketleri başta olmak üzere, katma değerli üretim hedefleyen her ölçekten şirkete büyüme odaklı iş servisleri ve danışmanlığı sunan Sistem Global, Ar-Ge Merkezi Danışmanlığı, Tasarım Merkezi Danışmanlığı, Yatırım Teşvik Danışmanlığı, Teknopark Danışmanlığı, Uluslararası Fon Programlarına ve TÜBİTAK Fonlarına Erişim Danışmanlığı gibi hizmetleriyle şirketlerin yenilik ve katma değer odaklı faaliyetlerine rehberlik ediyor. 

16 Şubat İnovasyon Günü dolayısıyla Türkiye inovasyon ekosisteminin gelişimini değerlendiren Sistem Global Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Grup Başkanı Erhan Küçüksüleymanoğlu, “Sistem Global olarak Türkiye’nin kalkınmasının ve uluslararası rekabette güçlenmesinin yolunun inovasyonla katma değer yaratmaktan geçtiğine inanıyor, dönüştürücü iş modellerinin, teknolojik atılımların, girişim ekosistemindeki ilerlemelerin, sanayi ve üretimdeki yenilikçi hamlelerin hızlanmasına rehberlik etme misyonuyla faaliyet gösteriyoruz. Dünyada bambaşka ekonomik modellemelerin, yeni üretim ve finans sistemlerinin yükselişte olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu dinamik rekabet ortamında, Türk şirketlerinin teknoloji ve inovasyon odaklı yatırımlarının hızlanması şart. Endüstri 4.0’a geçişte zaman kaybedemeyiz. Elbette her dönemin kendine özgü zorlukları, ekonomik dalgalanmaları veya altyapısal eksiklikleri olabiliyor fakat uzun vadeli ve etkin planlamalarla, küresel inovasyon ekosisteminin aktif bir parçası olmamamız için neden yok. Bu bağlamda özellikle son yıllarda önemli gelişmeler kaydettik. Örneğin teşvik ve destek mekanizmaları hakkındaki farkındalık her geçen sene yükseliyor. Benzer şekilde Ar-Ge Merkezlerinde, TEKMER’lerde ve TEKNOPARK’larda başarılı örneklerin çoğalmasıyla birlikte stratejik inovasyon danışmanlığına ihtiyaç duyan şirketler de artıyor” dedi.

“İnovasyon odaklı Ar-Ge yatırımları, eskisi gibi lüks olarak algılanmıyor”

Açıklamasında Sistem Global’in inovasyon ekosisteminin gelişimine yönelik faaliyetlerine değinen Küçüksüleymanoğlu, “Şirketlerin Ar-Ge ve inovasyon odaklı teşvik ve destek mekanizmalarından doğru aşamada ve etkin şekilde yararlanabiliyor olması son derece önemli. Bu sistemlerin bilinirliğinin artırılması ve alandaki kamu-özel sektör iş birliklerinin güçlendirilmesi, pratikteki deneyimlerden ortaya çıkan geri bildirimlerle sistemlerin iyileştirilmesi gerekiyor. Sistem Global olarak Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri mevzuatının yayınladığı günden bugüne birçok özel sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezine ve çeşitli kamu kurumlarına hem mevzuat çalışmalarına yönelik komisyonlarda hem de fiili uygulamalarda destek verdik.  Bu alandaki hizmetlerimizi bütünleşik bir bakış açısıyla geliştirerek yapılandırdık. Alanında uzman mühendislerden oluşan teknik ekibimizle ve Ar-Ge mevzuatına 360 derece hâkim mali ekibimizle, uçtan uca hizmet veriyoruz. Şu an Türkiye’de Ar-Ge merkezi olan firmaların yüzde 30’una danışmanlık veriyoruz ve bu alanda pazar lideriyiz. Ayrıca, Patent ve Mevzuat Danışmanlığı alanındaki hizmetlerimizle de bugüne dek 160 ülkede toplamda 15 binden fazla projenin güvence altına alınmasını ve 2 binden fazla şirketin ek vergi istinaslarından yararlanmasını sağladık. Ekosistemin son yıllarda kaydettiği gelişmeler, başarılı örneklerin çoğalması ve görünür olmasıyla birlikte inovasyon odaklı Ar-Ge yatırımlarının sadece global şirketlerin kaynak ayırabildiği, lüks yatırımlar olarak algılanmaktan çıktığını gözlemliyoruz” dedi. 

“İnovasyon geçmişten bugüne içselleştirdiğimiz bir yaklaşım, düşünme ve değer üretme biçimi”

Açıklamasında Sistem Global’in 2022’de yayımladığı “Belgelerle Selçuklulardan Osmanlılara Türklerde İnovasyon, Buluş ve Arayışlar” kitabına da atıfta bulunan Küçüksüleymanoğlu, “İnovasyon her ne kadar çağdaş bir kavram olsa da geçmişten bugüne içselleştirdiğimiz bir yaklaşım, düşünme ve değer üretme biçimi. Sistem Global olarak inovasyon vizyonun yaygınlaşmasına katkıda bulunmak adına geçtiğimiz yıllarda önemli bir referans kitap hazırladık. Tarih akademisyenleri ve arşiv uzmanlarıyla birlikte 3 seneyi geçen yoğun bir çalışmanın sonucunda, 1600’den fazla Osmanlı arşivi belgesinin taranmasıyla ortaya çıkan bu eser, Selçuklulardan devralınan Darüşşifa anlayışını geliştiren tıbbi icatlar, para piyasalarındaki ilkler, Osmanlı’nın denizlerde sağladığı hakimiyetin teknolojik sebeplerini yansıtan buluşlar, ateşli silahların kullanılmasındaki ve geliştirilmesindeki yenilikçi yöntemler gibi birçok konuyu kapsıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bursa'dan Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!